clock menu more-arrow no yes

Filed under:

2020 Indiana High School Basketball State Tournament: Wednesday Sectional Scores

New, 2 comments

Not every sectional was in action tonight, but several did have opening round games.

There are several sectionals around the state that have seven or even eight teams, so that means Wednesday night games. After tonight the field will be narrowed from a start of 407 teams last night down to 256 teams, 64 in each class, and 4 at all 64 sectional sites (16 sites per class. We also saw 2021 Purdue commit Caleb Furst begin his title defense with Ft. Wayne Blackhawk Christian.

CLASS 4A

East Chicago Central

East Chicago Central 46 Highland 29

Lake Central 60 Gary West 54

LaPorte

Michigan City 70 LaPorte 60

South Bend Adams 52 Mishawaka 39

Elkhart

Penn 52 Elkhart Central 51

Warsaw 57 Goshen 56 (OT)

Note: This was the final game in Elkhart Central’s history, as next year they will merge with Elkhart Memorial into a single Elkhart high school.

Muncie Central

Muncie Central 67 Pendleton Heights 54

Richmond 54 Greenfield-Central 48

Lawrence Central

Indianapolis Attucks 71 Indianapolis Cathedral 68

Lawrence North 68 Lawrence Central 57

Lawrence North vs. Lawrence Central was the most highly anticipated game of the opening round and it was No. 2 vs. No. 3. Lawrence Central officially goes 22-0 against everyone else, but 0-3 against their bitter rivals. Future Iowa player tony Perkins has 13 points, 11 rebounds, and 5 assists for Lawrence North.

CLASS 3A

Twin Lakes

West Lafayette 64 Northwestern 52

Benton Central 63 Maconaquah 57

Garrett

Woodlan 75 Garrett 50

Leo 58 Fort Wayne Luers 46

Greencastle

Crawfordsville 81 Tri-West 80

Danville 74 Monrovia 55

Edgewood

Edgewood 59 West Vigo 43

Northview 56 Owen Valley 49 OT

Connersville

South Dearborn 51 Rushville 48

Batesville 47 Franklin County 38

Corydon Central

Silver Creek 88 Charlestown 51

North Harrison 56 Corydon Central 43

2021 target Trey Kaufman had no trouble in this one as Silver Creek is the defending 3A champion.

CLASS 2A

Bowman Academy

Bowman Academy 70 Hammond Noll 48

Andrean 66 Marquette Catholic 61

North Judson

LaVille 59 South Bend Career 48

Boone Grove 60 Westville 47

Westview

Bremen 44 Fairfield 43

Central Noble 61 Eastside 40

Manchester

South Adams 55 Adams Central 39

Fort Wayne Blackhawk 76 Whitko 52

No problems in game 1 for Furst.

Alexandria

Wapahani 68 Lapel 56

Alexandria 52 Elwood 25

Hagerstown

Shenandoah 71 Knightstown 40

Cambridge City Lincoln 59 Centerville 40

Indianapolis Scecina

Covenant Christian 53 Indianapolis Howe 48

Heritage Christian 52 Irvington Prep Academy 40

Southmont

South Putnam 67 Riverton Parke 57

Parke Heritage 63 Cloverdale 51

CLASS 1A

Kouts

Washington Twp. 64 Covenant Christian (DeMotte) 50

Morgan Twp. 80 Hammond Science & Tech 41

Bethesda Christian

Indianapolis Metropolitan 39 Traders Point Christian 24

Bethesda Christian 50 Indianapolis Riverside 30

Indianapolis Lutheran

Providence Cristo Rey 84 Christel House Academy 24

Indianapolis Lutheran 57 Central Christian 53

Southwestern (Shelbyville)

Jac-Cen-Del 63 Southwestern (Shelbyville) 55

Oldenburg Academy 42 Hauser 39