clock menu more-arrow no yes

Filed under:

2019 Indiana High School Basketball State Tournament: Tuesday Sectional Scores

New, 14 comments

The 2019 IHSAA State Tournament is underway!

And we’re off! The Indiana high school boys basketball state tournament is underway with the opening round of sectionals taking place tonight at 64 sites around the state. We’ve already had a few upsets too, as my beloved Kokomo Wildkats, who entered with a mediocre 10-13 record, stunned 17-4 Logansport 62-54 after losing to the Berries 72-63 back in January. That also opens the door for Zionsville and Isaiah Thompson, as the Berries were favored to meet Zionsville in the final.

Here are tonight’s scores:

CLASS 4A

Crown Point

East Chicago Central 63, Highland 43

Portage

Chesterton 62, Portage 39

Brandon Newman plays in this sectional tomorrow night.

Penn

South Bend Adams 61,Mishawaka 37

Penn 50, South Bend Riley 48

Elkhart Central

Warsaw 65,Elkhart Memorial 50

DeKalb

Fort Wayne Northrop 41, Carroll (Fort Wayne) 31

Fort Wayne Wayne

Huntington North 48, Homestead 34

Kokomo

Lafayette Jeff 89, Harrison (West Lafayette) 47

Kokomo 62, Logansport 54

Thompson now gets a very good Lafayette Jeff team, who advanced to 17-7 and is averaging 73 points per game.

Carmel

Hamilton Southeastern 62, Westfield 57 2OT

Fishers 65, Anderson 51

2020 center Mabor Majok gets a win for HSE.

Richmond

New Palestine 60, Greenfield-Central 45

Richmond 48,Pendleton Heights 45

Lawrence North

North Central (Indianapolis) 61,Indianapolis Tech 55

Lawrence North 65, Indianapolis Cathedral 59

Indiana signee Armaan Franklin ends his high school career after one tournament game. Purdue football signee David Bell and Warren Central now will play Lawrence North.

Perry Meridian

Decatur Central 46, Perry Meridian 35

Pike 75, Southport 61

Brownsburg

Plainfield 46, Brownsburg 43

Terre Haute North 63, Terre Haute South 61

Center Grove

Center Grove 32, Greenwood 22

Franklin 56, Martinsville 49

Indiana signee Trayce Jackson-Davis wins a brutally ugly game for Center Grove.

Columbus North

Columbus East 59, Bloomington North 58 OT

Shelbyville 57, Columbus North 54

Seymour

Jeffersonville 70, Seymour 44

Floyd Central 70, Jennings County 47

Tommy Luce sees his dad’s team move on!

Evansville North

Evansville Central 64, Castle 62

Jasper 54, Evansville Harrison 48

CLASS 3A

Hammond Gavit

Hammond 76, Griffith 69

Lighthouse CPA-Hammond Gavit 8:30 pm

Calumet

Twin Lakes 61, Knox 52

Hanover Central-Wheeler 8:30 pm

Jimtown

Mishawaka Marian 47, South Bend St. Joseph 34

Frankfort

West Lafayette 67, Frankfort 41

Maconaquah 45, Western 38

Football target Yanni Karlaftis plays for West Lafayette and moves on. Yes, he is the younger brother of George Karlaftis.

Wawasee

NorthWood 53, Fairfield 33

West Noble 58, Lakeland 47

Garrett

Angola 43, Fort Wayne Concordia 39

New Haven 54, Leo 40

Bellmont

Norwell 60, Mississinewa 40

Heritage 61, Fort Wayne Luers 55

New Castle

Hamilton Heights 62, Muncie Burris 46

Delta 67, Yorktown 35

2021 point guard Gus Etchison moves one with Hamilton Heights, and now he will play against Mason Gillis’ team. Gillis will not play, however, as he only had a symbolic sendoff on senior night and is still rehabbing from knee surgery.

Crawfordsville

Greencastle 59, Benton Central 48

Owen Valley

Edgewood 65, South Vermillion 57

Owen Valley 43, Northview 34 OT

Guerin Catholic

Indianapolis Attucks 55,Guerin Catholic 49

Danville

Beech Grove 68, Indian Creek 58

Danville 68, Tri-West 58

Greensburg

Greensburg 68, Madison 50

Charlestown

Brownstown Central 80, Charlestown 52

Washington

Washington 75, Pike Central 36

Southridge 49, Sullivan 44

Boonville

Evansville Bosse 66, Heritage Hills 62

Gibson Southern-Boonville 8:30 pm

CLASS 2A

Lake Station

Andrean 54, Hammond Noll 51

Winamac

Winamac 85, North Newton 46

North Judson 65, Boone Grove 46

Westview

Westview 60, Central Noble 47

Prairie Heights 61, Bremen 43

Eastside

Eastside 54, Fort Wayne Canterbury 48

Churubusco 58, South Adams 47

Oak Hill

Manchester 53, Rochester 33

Wabash 86, North Miami 35

Delphi

Delphi 57, Rossville 54

Eastern (Greentown)

Alexandria 59, Eastern (Greentown) 53

Madison-Grant 51, Tipton 48

Elwood

Frankton 61, Monroe Central 42

Wapahani 70, Elwood 54

Hagerstown

Northeastern 48, Hagerstown 32

Winchester 52, Cambridge City Lincoln 42

Knightstown

Indianapolis Howe 75, Triton Central 55

Shenandoah 52, Knightstown 36

Speedway

Speedway 81, Indianapolis Washington 73

Park Tudor 52 Indianapolis Scecina 41

South Putnam

Monrovia 64, Cloverdale 31

Covenant Christian 65, North Putnam 48

South Ripley

Milan 62, South Decatur 56

Southwestern (Hanover) 81, Switzerland County 62

Crawford County

Crawford County 68, Eastern (Pekin) 40

North Daviess

North Daviess 47, Eastern Greene 37

Linton-Stockton 83, Mitchell 35

Forest Park

North Posey 55, Tecumseh 50 OT

CLASS 1A

Morgan Twp.

Kouts 58, LaCrosse 50

West Central

Covenant Christian (DeMotte) 50, Tri-County 45

Triton

Argos 57, Culver 39

Fremont

Fremont 68, Smith Academy 55

North Vermillion

Riverton Parke 48, Faith Christian 36

Tri-Central

Frontier 44, Clinton Central 32

Lafayette Central Catholic 77, Southwood 42

Wes-Del

Liberty Christian 73, Wes-Del 71

Southern Wells 74, Anderson Prep Academy 50

Tri

Randolph Southern 60, Seton Catholic 57

Blue River 62, Tri 55

Clay City

Shakamak 49, White River Valley 43 3OT

Bloomfield 51, Eminence 32

University

University 71, Indiana Deaf 23

Indianapolis Lutheran

Greenwood Christian 53, Indianapolis Tindley 37

Providence Cristo Rey 63, Central Christian 62

Eric Hunter’s Tindley drops out after one game. Two years ago he led them to a state title in 1A.

Southwestern (Shelbyville)

Morristown 57, Rising Sun 56

Mrorristown, the defending champion in 1A, stays alive by the slimest margin.

Borden

Borden 35, New Washington 34

South Central (Elizabeth) 42, Rock Creek Academy 39

West Washington

Shawe Memorial 71, Medora 64

Crothersville 52, Trinity Lutheran 47

Loogootee

Vincennes Rivet 52, Loogootee 42

Shoals 53, Orleans 34

Wood Memorial

Northeast Dubois 76, Cannelton 48