2014 Indiana High School State Tournament: Sectional Final Scores

The 64 sectional champions have been crowned in Indiana.

There were some pretty large upsets around the state of Indiana on Sectional Championship Saturday. Two-time defending 4A state champion Carmel was knocked off by Hamilton Southeastern. Possible 2014 signee P.J. Thompson fell in his sectional final as well.

A total of five sectional finals were postponed to Monday, as they had schools playing whose girls teams were involved in today's girls state finals in Terre Haute. That leaves 59 sectional champions crowned:

CLASS 4A
East Chicago

Lake Central    53    Munster    37     
Valparaiso
LaPorte    67    Michigan City    51     
Elkhart
Concord    50    Goshen    45     
East Noble
Fort Wayne North    63    Carroll (Fort Wayne)    40     
Huntington
Homestead    71    Fort Wayne South    62     
Kokomo
Kokomo    54    McCutcheon    52    OT - Kokomo wins a state record 74th sectional title
Noblesville
Hamilton Southeastern    50    Carmel    42 - 2015 target Ryan Cline will visit Purdue on Sunday. He had 17 for Carmel
New Castle
Richmond    63    Pendleton Heights    44
Lawrence
Indianapolis Tech    56    Indianapolis Roncalli    44 - First sectional title for Tech since 1978
Ben Davis
Pike    73    Southport    65    OT
Avon
Brownsburg    58    Martinsville    47 - 2015 target KJ Walton had 19 for Brownsburg
Center Grove
Franklin Central    48    Franklin    36     
Shelbyville
Bloomington North    38    Bloomington South    35     
Seymour
New Albany    55    Jennings County    49     
Evansville
Evansville Central    44    Evansville Harrison    42     
CLASS 3A
Hammond

Bowman Academy    117    Gary Wallace    78 - 2015 target Davon Dillard led Bowman to 75 second half points, in 16 minutes of game play!
Kankakee Valley
Andrean    73    New Prairie    61     
Jimtown
South Bend St. Joseph    56    Mishawaka Marian    49    OT
Wawasee
NorthWood    75    West Noble    61     
New Haven
Fort Wayne Dwenger    50    New Haven    40     
Norwell
Norwell    69    Mississinewa    44     
Muncie
Muncie Central    49    Yorktown    44     
Frankfort
Crawfordsville    58    Western Boone    53     
Marshall
Guerin Catholic    36    Brebeuf Jesuit    30     
Beech Grove
Tri-West    58    Indian Creek    48     
Northview
Edgewood    36    Owen Valley    31     
Greensburg
Greensburg    61    Batesville    55     
North Harrison
Silver Creek    37    Brownstown Central    36     
Southridge
Jasper    69    Heritage Hills    52     
Princeton
Evansville Memorial    61    Evansville Bosse    59    OT
CLASS 2A
Hebron

Hammond Noll    65    Whiting    52     
Rensselaer
Winamac    69    North Judson    50     
Westview
Westview    60    Bremen    49     
Manchester
Lewis Cass    69    Oak Hill    53     
Fountain Central
Fountain Central    53    Southmont    47     
Alexandria
Tipton    58    Eastern (Greentown)    40     
Lapel
Wapahani    64    Frankton    63     
Hagerstown
Northeastern    80    Union County    45     
Broad Ripple
Park Tudor    71    Indianapolis Scecina    46     
Triton Central
Indianapolis Attucks    78    Indianapolis Manual    54   -  first sectional title in 41 years for former state power Crispus Attucks 
South Putnam
Speedway    54    Covenant Christian    33     
Southwestern
Austin    68    Milan    56     
Paoli
Clarksville    41    Providence    32     
North Knox
Linton-Stockton    57    South Knox    45     
CLASS 1A
Morgan Twp.

Marquette Catholic    72    Gary 21st Century    57     
Caston
North White    56    Tri-County    37     
Culver
Culver    56    Argos    49     
Hamilton
Fort Wayne Blackhawk    55    Lakewood Park    40     
North Vermillion
Lafayette Central Catholic    54    Rockville    39  -  14th straight sectional title for Central Catholic, longest active streak
Tri-Central
Rossville    61    Carroll (Flora)    45     
Monroe Central
Liberty Christian    64    Monroe Central    52     
Blue River
Seton Catholic    61    Union (Modoc)    41     
White River Valley
Clay City    63    Bloomfield    43     
University
Indianapolis Metropolitan    69    Fall Creek Academy    67    OT
Edinburgh
Greenwood Christian    44    Waldron    42     
South Decatur
Oldenburg Academy    53    Rising Sun    37     
Springs Valley
Trinity Lutheran    55    Orleans    34     
Borden
Lanesville    68    Rock Creek Academy    65    OT
Tecumseh
Northeast Dubois    55    Tecumseh    45     
POSTPONED TO MONDAY
South Bend

Penn    vs.    South Bend Riley          
Twin Lakes
Twin Lakes    vs.    Western          
South Adams
Woodlan    vs.    Fort Wayne Canterbury          
Boonville
Perry Central    vs.    Evansville Mater Dei          
North Daviess
Barr-Reeve    vs.    Vincennes Rivet

Your Regional pairings next week:

CLASS 4A
SOUTHPORT

Richmond [22-2] vs. Indianapolis Tech [23-2]
Pike [14-8] vs. Brownsburg [21-2]
SEYMOUR
Evansville Central [16-6] vs. New Albany [17-6]
Bloomington North [14-8] vs. Franklin Central [13-10]
MICHIGAN CITY
Lake Central [19-3] vs. LaPorte [16-7]
Concord [15-8] vs. Penn [21-1] or South Bend Riley [14-8]
MARION
Kokomo [16-7] vs. Homestead [18-7]
Fort Wayne North [24-1] vs. Hamilton Southeastern [22-3]
CLASS 3A
GREENCASTLE
Guerin Catholic [20-3] vs. Tri-West [15-7]
Crawfordsville [12-10] vs. Edgewood [12-10]
WASHINGTON
Greensburg [24-1] vs. Silver Creek [15-8]
Evansville Memorial [16-6] vs. Jasper [14-9]
KANKAKEE VALLEY
Bowman Academy [19-4] vs. Andrean [13-9]
Twin Lakes [15-7] or Western [15-6] vs. South Bend St. Joseph [17-6]
BLACKFORD
Fort Wayne Dwenger [15-8] vs. NorthWood [21-2]
Muncie Central [10-11] vs. Norwell [19-6]
CLASS 2A
CONNERSVILLE
Indianapolis Attucks [13-9] vs. Park Tudor [20-4]
Northeastern [22-2] vs. Speedway [16-6]
SOUTHRIDGE
Linton-Stockton [19-6] vs. Evansville Mater Dei [13-9] or Perry Central [17-5]
Austin [13-10] vs. Clarksville [21-2]
NORTH JUDSON
Fort Wayne Canterbury [10-12] or Woodlan [17-6] vs. Winamac [14-8]
Hammond Noll [21-3] vs. Westview [20-4]
LAPEL
Fountain Central [15-7] vs. Tipton [14-8]
Lewis Cass [20-2] vs. Wapahani [22-1]
CLASS 1A
MARTINSVILLE

Greenwood Christian [18-5] vs. Indianapolis Metropolitan [9-15]
Clay City [18-6] vs. Oldenburg Academy [13-9]
LOOGOOTEE
Barr-Reeve [22-1] or Vincennes Rivet [11-12] vs. Trinity Lutheran [16-6]
Northeast Dubois [11-12] vs. Lanesville [15-8]
TRITON
Culver [16-7] vs. North White [16-8]
Marquette Catholic [16-6] vs. Fort Wayne Blackhawk [16-9]
FRANKFORT
Seton Catholic [15-7] vs. Liberty Christian [18-6]
Rossville [16-8] vs. Lafayette Central Catholic [15-8]

X
Log In Sign Up

forgot?
Log In Sign Up

Forgot password?

We'll email you a reset link.

If you signed up using a 3rd party account like Facebook or Twitter, please login with it instead.

Forgot password?

Try another email?

Almost done,

By becoming a registered user, you are also agreeing to our Terms and confirming that you have read our Privacy Policy.

Join Hammer and Rails

You must be a member of Hammer and Rails to participate.

We have our own Community Guidelines at Hammer and Rails. You should read them.

Join Hammer and Rails

You must be a member of Hammer and Rails to participate.

We have our own Community Guidelines at Hammer and Rails. You should read them.

Spinner.vc97ec6e

Authenticating

Great!

Choose an available username to complete sign up.

In order to provide our users with a better overall experience, we ask for more information from Facebook when using it to login so that we can learn more about our audience and provide you with the best possible experience. We do not store specific user data and the sharing of it is not required to login with Facebook.

tracking_pixel_9347_tracker